May 04, 2013

The Fault in our Stars - John Green


  Název: Hvězdy nám nepřály.
Autor: John Green
Počet stran: 240
Nakladatelství: Knižní klub
Četla jsem: v češtině i angličtině
Anotace: Zajímavá a citlivá knížka o šestnáctileté Hazel, která trpí rakovinou a sblíží se s Augustem, jemuž se podařilo tuto nemoc překonat. Ti dva mladí lidé se výborně doplňují, a navíc je spojuje originální pohled na život i na chorobu, která je postihla. „Nejvtipnější smutný příběh“ je napsán s mimořádným smyslem pro humor a sarkasmus a díky autorovu vyprávěčskému talentu vyznívá velmi působivě.

Můj názor: Na tuto knihu jsem četla opravdu hodně recenzí, který byli většinou kladné. Dlouho jsem také přemýšlela, zda si toto dílu Johna Greena přečíst, no a nakonec to dopadlo tak, že jsem to četla rovnou dvakrát. Jednou v angličtině a podruhé v češtině.

Kniha vypráví příběh o Hazel, které ve třinásti letech zjistili rakovinu štitné žlázy. Hazel je nyní šestnást a rakovina se jí rozšířila i do plic, kde metastázuje. Přežívá jen díky kyslíkové bombě, kterou na vozíčku musí stále tahat za sebou.

 "Jsem na horský dráze, která jede jenom nahoru, kamaráde." 

Matka Hazel ji nutí chodit do podpůrné skupiny, kde se setkává s ostatními dětmi s rakovinou a snaží se navzájem se podporovat... ikdyž se to zrovna moc nedaří. 

No a právě v této skupině Hazel potká Augusta Waterse, kluka, který na ní pořád zírá a ve skupině je poprvé. Augustus svůj boj s rakovinou vyhrál, sice mu vzala nohu ale alespoň žije.
Augustus a Hazel se do sebe zamilují ale jejich láska není stejná jako u ostatních jejich věku. Ve vztahu Hazel a Augustuse hraje důležitou roli také rakovina, která s nimi je dvacet čtyři hodin denně.

Velice jsem si také oblíbila nejen hlavní ale také všechny vedlejší postavy. Moc se mi líbil Izák, který zde byl vždy pro Augusta a Augustus zde byl pro něj. Také jsme si neskutečně moc oblíbila mamínku Hazel, která při své dceři stála a chtěla pro ni jen to dobré. Chtěla aby Hazel žila život na plno a ikdyž se to samotné Hazel někdy nelíbilo, její máma to přeci jen myslela dobře. Líbil se mi ten vztah, který měla Hazel s oběma rodiči, jak s mámou tak i s tátou.

"Moje myšlenky jsou hvězdy a já v nich nedokážu rozpoznat souhvězdí." 

Tato kniha možná vypadá, že je o rakovině, ale ve skutečnosti tomu tak není. Je to kniha o lásce. O tom
jaké je to být na živu a zamilovat se. Také to ale není kniha s happy endem, protože né každá kniha happy end má. A některé, některé knihy nejsou o tom, že mají šťastný konec, mnohem důležitější je to, co se v nich odehrává.

"Smysly je třeba sytit, dokud ještě mohou hladovět."

Příběh, který se Johnu Greenovi podařilo vytvořit by někdo mohl zařadt mezi další rakovinové depresivní díla, který bych se na světě, také pár našlo. Problém je v tom, že tato kniha depresivní není. Právě naopak. Je vtipná a člověk se až někdy diví jak je to možné. To vše se děje díky autorovu neuvěřitelným vyprávěcím schoptnostem, díky nimž je kniha plná sarkazmu a metafor. 
Když to člověk čte, tak se musí soustředit a vnímat slova, která vidí. Protože jinak to také nemusí pochopit. Vyskytuje se tam hodně metafor a slov, kterým jsem ani sama pořádně nerozumněla. To ovšem neznamená, že kniha se nedá číst. Dá, je napsána tak aby se četla lehce ale zároveň ve vás něco zanechala. 

Hodnocení: 10 / 10

1 comment:

  1. Tieto príbehy o ľudoch s rakovinou ma vždy dojmu. Takýto ľudia si vedia užívať život ešte viac než zdravý ľudia, a to na nich obdivujem. Ak by som sa k tejto knižke raz dostala, určite si ju prečítam. Čo sa týka tvojej recenzie, náhodou, dobre sa čítajú. Myslím, že je lepšie rozpísať sa (kľudne do toho vložiť spoilery, veď bez toho to asi nejde) než napísať "bola to skvelá knižka, dej neprezradím, prečítajte si to" :) Náhodou si myslím, že si v písaní recenzií fakt dobrá. Ja vôbec neviem, čo kedy napísať :D No a tiež súhlasím s tebou v tom, že to musí byť pre rodičov hlavných hrdinou ťažké. Vôbec si neviem predstaviť, aké to pre nich musí byť...

    ReplyDelete