May 30, 2015

IELTS zkoušky


Před nějakou dobou jsme se rozhodla že půjdu na zkoušku z anglického jazyka IELTS (International English Language Testing System), kterou v Česku má British Council.

Základní informace o této zkoušce můžete najít zde a nebo také zde a také tady.

Tyto informace jsou převážně určeny pro lidi, kteří na IELTS jsou již zaregistrovaní nebo se teprve na zkoušku zaregistrovat chtějí.

Takže, jak to vlastně všechno probíhá? 1.    Pokud chcete skládat zkoušku IELTS, tak se v první řadě musíte zaregistrovat na stránkách ČeskéhoBritish Council, tam kliknete na “Chci se zaregistrovat” a začnete vyplňovat registraci.  Důležité je, že registrovat by jste se měli nejméně dva měsíce před termínem zkoušky. (Já jsem se registrovavala 1.1. na zkoušku která byla 30.5.) 

2.   Při registrování vyplňujete vše v angličtině (jak jinak) a nebere to diakritiku (háčky a čárky). 

3. Cena IELTS je KČ 5100,- a při registraci si zvolíte buď platbu přes účet nebo složenkou (já jsem to platila složenkou). Na váš email vám příjde potvrzovací mail, který se jmenuje “IELTS Application Summary” a je tam napsáno, že jste se zaregistrovali a že máte zaplatit požadovanou částku. (buď složenkou nebo přes účet). Důležité je, že to musíte zaplatit co nejdříve (já to platila hned druhý den). A poté do pěti dnů od registrace musíte zaslat na mail, který tam máte uvedený, kopii buď občanky nebo pasu (podle toho s čím jste se registrovali). 4. Jakmile jim přjdou vaše peníze a email tak obdržíte další email, nazvaný „IELTS Test Confirmation“. Tento mail bude obsahovat přístup doRoad to IELTS“ což jsou online přípravné materiály, které vám dá British Council zdarma.  Road to IELTS nepodceňujte a připravujte se, jsou tam zdarma celé mock testy, takže toho využijte!

5. Asi týden před vaším termínem zkoušky vám přijde další email s názvem “Invitation to the IELTS EXAM”. Tato pozvánka už obsahuje přesný čas a místo zkoušky! Píše se v ní něco takového:
Dear Candidate, thank you very much for registering for the IELTS exam. Attached please find the invitation to the exam which takes place on (datum vaší zkoušky).We would like to inform you that, unfortunately, it is not possible to change the date of your Speaking part. I would like to kindly ask you to confirm that you have received this email. Do not hesitate to contact me shall you have any questions. With kind regards.”
U mailu je ještě příloha, ve které je přesné datum, čas a adresa zkoušky a také další informace o tom, že pokud na zkoušku přijdete pozdě, tak vám nebude umožněna atd. Na tento email byste měli odpovědět něco v tom smyslu, že jste pozvánku obdrželi a že děkujete. 

6. V den zkoušky se na místo konání musíte dostavit podle času uvedeného na pozvánce. Před samotnou zkouškou probíhá ještě fotografování na vaše certifikáty.

 Takže moje zkouška začínala v 9:00 ALE na místě jsem musela být už v 8:30 nejpozději. 
Nějakou chvilku budete asi čekat v hale než než příjde člověk, který to má celé na starosti a přivítá vás tam a řekne informace o zkoušce. 
Do testové místnosti si můžete vzít pouze: pití v průhledné láhvi, propisku a občanku (nebo pas, záleží s čím jste se registrovali) telefony a všechno ostatní si necháte v šatně, která se zamyká! 

7. Následně podepíšete nějaký papír, že jste dorazili a jdete si sednout na židli, kde vás vyfotografují na váš certifikát. Lidé, kteří mají brýle (já) tak si je musí během fotografování sundat.


 8. Poté si jdete najít svou lavici, ve které budete sedět. Na každé lavici je přilepený lísteček se jménem. Najdete si místo, kde je lísteček s vaším jménem dvě tužky a guma, a posadíte se. Jakmile si sednete tak nesmíte opouštět místo. 


9. IELTS je rozdělen na 4 části. Listening, Reading, Writing a Speaking. První tři (Listening, Reading a Writing – v tomto pořadí) probíhají za sebou bez přestávek! Pokud chcete jít na toaletu tak se musíte přihlásit a zeptat se ale čas se vám nijak nepauzuje a jakmile se vrátíte tak musíte opět projít registrací (focení).


10.  Během testu místnost procházejí zkoušející (u mě to byly tři). Chodí asi po 10 nebo 15 minutách mezi lavicemi a kontrolují zda nepodvádíte nebo něco takového. 


11.  Poslech je buď do sluchátek nebo z rádia (u mě z rádia ale bylo to slyšet dobře). Poslech trvá 30 minut a plus 10 minut na přepsání do záznamového archu (co není v archu, to se nepočítá). Hned po Poslechu je Reading, ten trvá 60 minut a není tam čas na přepsání do záznamového archu, takže pozor, musíte psát ihned do archu! A jako poslední je Writing, který taktéž trvá 60 minut a jsou tam dvě zadání (dopis a esej) na zadané téma. Snažte se psát tak cca 10 slov na řádek, bude se vám potom líp počítat kolik máte slov. 


12. Jakmile skončí Written part (Listening, Reading a Writing) tak máte volno a můžete si dělat co chcete (já šla na Bubble Tea :D ). Čas vašeho Speaking máte na lístečku, který byl nalepený na vaší lavici při Written part. Na místo kde se Speaking koná (v Brně je to většinou centrum British Council na Solniční 12) se musíte dostavit deset minut předem a počkat až vás zavolají. Opět vás vyfotí a podepíšete nějaký papír. 


13. Samotný speaking trvá cca 15 minut a je to buď rodilý nebo nerodilý mluvčí (já měla rodilou mluvčí). Ten examinátor si opět zkontroluje vaši občanku (nebo pas), zapne diktafon a začne mluvit. Prvně se vás zeptá na nějaké všeobecné informace jméno a tak a pak začne klást otázky ze zadání, která má před sebou. Snažte se odpovídat celými větami! 

Druhá část speakingu je mluvení na 1-2 min. na zadané téma, které vám ukáže v bookletu! Máte 1 min. na přípravu a pak můžete začít mluvit. V poslední části Speakingu se vás ptá na několik otázek týkající se tématu v druhé části. Poté se s vámi rozloučí a vy můžete jít. 

14. Výsledky obdržíte 13 dní po zkoušce.

Na získání vašich výsledků se musíte přihládit na speciální web British Councilu určený k získávání výsledků IELTS. Link na tento web bude v posledním mailu, který jste od BC obdrželi. Musíte tam vyplnit své číslo občanky (nebo pasu), číslo kandidáta (to je na tom malém lístečku, který byl nalepený na lavici v den vaší zkoušky!!), datum zkoušky, modul zkoušky (General Training nebo Academic) a poté se vám objeví tabulka s názvem Results. A tam budete mít vypsané jak jste dopadli v Listeningu, Spekingu, Writingu a Readingu. 
Váš Test Report Certificate obdržíte pár dní potom co se dozvíte výsledky online (já se dozvěděla výsledky online v pátek a v pondělí už jsem měla certifikát doma).
Příjde velká bílá obálka s logem British Council doporučeně na vaše jméno. V této obálce je velké A4 složka (roztomilá složka :D) opět s logem British Councilu a v této složce už je váš certifikát :) 

1 comment:

  1. Já si jsem jistá, že ti ty testy dopadnou co nejlépe :) IELTS mi zní čím dál lákavěji, ale hodně mě v tuhle chvíli odrazuje ta cena. Je to docela dost peněz - já si to teď momentálně sama zaplatit nemůžu a rodiče mi na to peníze nedají. Takže asi počkám, až půjdu někam na brigádu a vydělám si na to ;) Tady ty testy jsou napořád, že? Ne jak je to u FCE na dva roky?

    ReplyDelete