July 14, 2015

Selekce - Kiera Cass

Název: The Selection
Série: Selekce
Díl: První
Autor: Kiera Cass
Nakladatelství: CooBoo
Počer stran: 288
Četla jsem: v čeština jako ebook

Anotace: Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona.
Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenovi, který je o kastu níž než ona. Nechce se jí odejít z domova a vstoupit do nelítostné soutěže o korunku.
Pak America potká prince Maxona. Postupně začne zpochybňovat všechny plány, které si předsevzala – a uvědomí si, že život, o kterém vždycky snila, si už nemůže v porovnání s budoucností představit.zdroj: (cooboo).

Můj názor: 
Na tuto série jsem měla zálusk už delší dobu ale až teprve teď jsem ji opravdu začala číst. Hned ze začátku musím říct, že to byl moc dobrý nápad!
Upřímně, Selekce je jedna z těch knih, které, když vidítě tak si je zapamatujete a není to ani tak kvůli obsahu jako spíš kvůli její přenádherné obálce! Tu obálku jsem milovala ještě když jsem ani pořádně nevěděla o čem kniha vůbec je! Opravdu famozní!!

Námět se může zdát velmi jednoduchý a možná i docela ohraný. Upřímně nevím zda existuje ještě nějaká kniha s podobným příběhem ale je to možné. Selekce mi z části připomíná Hunger Games ale vlastně to s Hunger Games nemá nic společného, možná jen to že je to dystopický příběh odehrávající se v budoucnu a svět v Selekci se malinko podobá světu v Hunger Games ale opravdu jen malinko. 

Spojené státy již neexistují a místo nich existuje země Illeá, kterou řídí královská rodina, Král Clarkson, královna Amberly a princ Maxon. Královská rodina žije v paláci, který je obehnaný hradbami. 
Ostatní obyvatelé jsou rozděleni do šesti kast. První - ti nejbohatší, Druzí, Třetí, Čtvrtí, Pátí - hudebníci a výtvarníci, Šestí - služebnictvo. 
Hlavní hrdinkou celého příbehu je America, která je z kasty Pátých. Má čtyři sourozence a vydělává si hraním a zpěvem, který ji moc baví. Jejím přítelem je Aspen, je Šestý a jeho rodina je velmi chudá. S Americou chodí již dva roky ale nikdo o jejich vztahu neví a kvůli Illejským zákonům to tak musí zůstat. 


V Illeji si král nevybírá svou manželku tak jak by se očekávalo ale pořádá se tzv. Selekce, do které se může přihlásit jakákoliv dívka z jakékoliv kasty ve větu 16 až 24 let. Ze všech přihlášených dívek se jich vybere 35 a ty se přestěhují do paláce, kde si princ jednu z nich vybere jako svou manželku. Princ postupně vyhazuje dívky až jich zbyde jen 10 cože je tzv. Elita a z těch postupně vypadávají další až nakonec zbyde jen jedna a ta se stane Princeznou Illeje. 

America se do této soutěže přihládit nechtěla ale její matka a částečně také Aspen přinutili aby to udělala. Nemyslela si, že ji vyberou ale vybrali a America opouští svou rodinu a jede do paláce, kde se bude spolu s dalšími 34 soupeřkami snažit získat srdce prince Maxona.

Mezi soupeřkami si America najde také nějaké kamarádky, jako je například nesmělá Marlee, ale také nepřítelkyně, které America nemá vůbec ráda, mezi ty patří namyšlená Celeste, Druhá. 
Jako i v ostatní young-adult knihách i zde se vyskytují dva muži, kteří by chtěli srdce hlavní hrdinky. A je jen na vás, kterému týmu budete fandit. Zde je to buď Aspen nebo princ Maxon. Já se hrdě hlásím do toho druhého :) 

Celá kniha je opravdu moc hezky napsaná a čte se skoro sama! Je to taková hezká, nenáročná, pohodová ale vůbec ne nudná kniha! Rozhodně velmi doporučuji! Předčila má očekávání.

Hodnocení: 8 / 10

No comments:

Post a Comment